Najważniejszym urządzeniem gaśniczym, którym jesteśmy w stanie się posłużyć jest gaśnica. Jej użycie jest bardzo proste. Polega na tym, żeby wyciągnąć zawleczkę i nacisnąć dźwignię. Nie należy się bać. Jest to proste urządzenie, które może ratować życie, zdrowie i mienie.
Gdy dojechaliśmy na miejsce
Do takiego sprzętu zaliczamy:
Właściwe działanie gaśnic związane jest z konserwacją i przeglądami i pozwala zminimalizować skutki pożaru i chronić mienie. Równie ważne jest prawidłowe rozmieszczenie gaśnic w obiekcie.
Pomagamy w doborze podręcznego sprzętu gaśniczego i jego rozmieszczeniu, dokonujemy legalizacji gaśnic.
Przy doborze i rozmieszczeniu podręcznego sprzętu gaśniczego w obiektach należy uwzględnić przepisy Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719). Dokument wprowadził obowiązek wyposażenia obiektów wyłącznie w takie gaśnice, które spełniają wymagania Polskich Norm wydawanych od 1992 r. będących odpowiednikiem norm europejskich EN (PN – BN). Dotyczy to nie tylko obiektów nowych, ale także istniejących. O spełnieniu tych wymagań świadczy oznaczenie normy na etykiecie wraz z trwałym oznakowaniem daty produkcji zbiornika – od 1992 r. Inne gaśnice należy wycofać z eksploatacji.
Przy rozmieszczaniu gaśnic należy przestrzegać następujących zasad:
Jedna jednostka sprzętu o masie środka gaśniczego 2 kg (lub 2 d) powinna przypadać na 100 m2 powierzchni.
Należy pamiętać o stosowaniu następujących zasad: